Skraidantys varpai ir kitos prancūzų Velykinės tradicijos


Velykos Prancūzijoje

„Skraidantys varpai“ ir omletas tokio dydžio, kad pamaitintų visą armiją – Prancūzija turi tikrai neįprastų būdų švęsti Velykas.


Velykos žinoma yra religinė šventė Jėzaus Kristaus prisikėlimui paminėti ir daugelis Prancūzijos Pâques tradicijų kilę iš senų katalikiškų papročių.


Velykos kaip ir kitose katalikiškose šalyse Prancūzijoje yra didelė šventė. Visoje šalyje vitrinos ir kepyklėlės būna išpuoštos šokoladiniais triušiais, viščiukais, varpeliais ir kitais pavasario atributais – net žuvimi, kuri skirta balandžio pirmosios melagių dienai.


Šią dieną yra žaidžiami įvairūs žaidimai. Vienas jų, kai vaikai stengiasi ant kuo daugiau suaugusiųjų nugarų priklijuoti popierinę žuvį. Kai jis atsisuka pasižiūrėti kas vyksta, vaikai spiegia iš malonumo ir šaukia „Poisson d'Avril!“, kas pažodžiui išvertus reiškia „balandžio žuvis“.


“Skraidantys varpai”


Velykos Prancūzijoje


Nors Velykiniai zuikiai ima populiarėti, bet tradiciškai vaikai smaližiauja cloches volantes (liet. „skraidančius varpus“).


Prancūzų katalikų tradicijos sako, kad visi Prancūzijos bažnyčių varpai išskleidžia sparnus ir skrenda į Vatikaną, kad gautų Popiežiaus palaiminimą.


Taigi nuo penktadienio iki sekmadienio bažnyčių varpai neskamba Jėzaus mirčiai atminti (ir žinoma todėl, kad jie visi Romoje).


Paskraidę po Italiją varpai grįžtą į Prancūziją pilni gėrybių geriems vaikams – dažniausiai šokoladinių kiaušinių. Velykų sekmadienį bažnyčios varpai vėl šėlsta, švęsdami Jėzaus prisikėlimą.


Omletas iš 15 000 kiaušinių


Velykos Prancūzijoje


Ne kiekvieną dieną pamatysite omletą tokio dydžio, kurio užtektų pamaitinti visą armiją. Bet Bessières miestas pietų Prancūzijoje tikrai neina į kompromisus.


Kiekvienais metais Velykų pirmadienį apie 10 000 žmonių susirenka kepti milžinišką omletą. 40 virėjų jį kepa 4 metrų pločio keptuvėje iš 15 000 šviežių kiaušinių ir valgo užkandant super ilgomis bagetėmis.


Ši gana keista tradicija kilo kai Napaleono Bonaparto armija nakčiai apsistojo netoli miestelio. Suvalgęs omletą keptą vietino virėjo (ir tikriausiai likęs labai patenkintas), Napaleonas įsakė visiems miestelio žmonėms surinkti visus kiaušinius ir iškepti didžiulį omletą jo armijai.


Nukryžiavimo atkūrimas


Velykos Prancūzijoje


Didįjį penktadienį Korsikos salos gyventojai pažymi renginiu „catenacciu“, kuris reiškia “grandine surakintas žmogus“.


Tai religinė ceremonija, kuri atkūria Jėzaus Kristaus nukryžiavimą. Vakaras prasideda procesija miesto gatvėmis žvakių šviesoje. Procesiją veda atgailautojas su gobtuvu ir sunkiu kryžiumi bei grandinėmis.


Jis turi įveikti dviejų kilometrų ilgio kelią aplink miestą ir kaip Jėzus eisenos metu tris kartus nukristi. Atgailautojo tapatybės niekas nežino, išskyrus kunigą, tačiau kiekvienais metais susidaro ilgas sąrašas savanorių, kurie tikisi gauti šią garbę.


Kiaušinių mūšiai


Nors prancūzai dievina šokoladinius kiaušinius, yra ir tradicinių Velykinių žaidimų su tikrais kiaušiniais. Sena Velykų tradicija kiaušinių ridenimas. Ji šiek tiek skiriasi nuo mūsų lietuviškos. Kiaušiniai ridenami nuo kalvos, o „išgyvenęs“ kiaušinis paskelbiamas „nugalėtoju“. Tai simbolizuoja akmenį, kuris nusiridena nuo Kristaus kapo.


Dar vienas smagus Velykinis žaidimas – kiaušinių žongliravimas ore. Vaikas, kuris pirmas išmeta kiaušinį pralaimi ir atiduoda savo saldainių dalį laimėtojui, nors šiais laikais dažniausiai nebūna tokios žiaurios bausmės.


Chasse aux oeufs


Velykos Prancūzijoje


Daugelyje šalių Velykų sekmadienį vyksta kiaušinių medžioklė arba, kitaip sakant, paslėptų kiaušinių ieškojimas. Bet ne visų šalių vaikams pasiseka ieškoti Velykinių kiaušinių Prancūzijos pilies soduose. Viena iš garsiausių chasses aux oeufs Prancūzijoje vyksta netoli Paryžiaus esančiuose Vaux-le-Vicomte rūmų soduose.


Be daugybės šokoladinių kiaušinių paslėptų sode, vienas iš laimingųjų ras vieno metro aukščio šokoladinę skulptūrą. O, kad būtų įdomiau ši skulptūra ne zuikio ar kiaušinio formos, o voverės.


Šokoladinis menas


Velykos Prancūzijoje


Prancūzija garsėja savo pasaulinio garso šokolado gamintojais, kurie labai ruošiasi Velykų šventei. Jeigu jums pasiseks ir Velykiniu laikotarpiu būsite Prancūzijoje, nepraleiskite progos užeiti į šokolado parduotuves ir pasigrožėti nuostabiais kūriniais. Jūs pamatysite nuostabiai išpuoštas kiaušinių, žuvies, viščiukų ar zuikių skulptūras. Jos beveik per gražios valgyti... beveik.


Joyeuses Pâques!

Norite išmokti prancūzų kalbą?