Šešiolikta pamoka

Naujas pagalbininkas Philippe! Visą savo dėmesį skirsime būdvardžiams ir mokysimės laipsniavimo.

16_pamoka

Leçon audio   

Nemokamos dalies trukmė - 5 min. Visa pamoka - 26 min.


Parsisiųsti audio mp3 formate

Leçon vidéo   

video not available

Téléchargements   

Vocabulaire   

#WordTranslation
1rencontrer  susitikti
2voyager  keliauti
3un costume  kostiumas
4chaude  šilta
5le coton  medvilnė
6confortable  patogus, patogi
7doux  minkštas, švelnus

Nemokamoje dalyje pateikta tik dalis žodžių.

Notes   

Sveiki visi, besiklausantys prancūzų kalbos pamokų! Pradedame antrąjį mokymosi etapą. Jo metu ir toliau tęsime pažintį su prancūzų kalbą: mokysimės kalbėti sudėtingesniais sakiniais, susipažinsime su keletų naujų laikų ir, žinoma, pažadame dar daugiau temų pokalbiams. Tačiau tai dar ne viskas. Šiandien norėčiau jums pristatyti savo naująjį pagalbininką Philippe. Taip jau nutiko, kad mūsų draugas Benoit išvyko į savo gimtąją Prancūziją, tačiau pažadėjo būtinai sugrįžti :)

  • - Philippe, ar galėtum mums visiems trumpai papasakoti apie save?
  • - Bonjour, je m’appelle Philippe. J’ai trente-deux ans. Je suis Français et je viens de Bordeaux. Je suis professeur de français. J’aime voyager, rencontrer des amis et aussi jouer au tennis.

Ar viską supratote? Jei ir pasitaikė vienas kitas nežinomas žodis, visus juos rasite skiltyje Žodynas. Na, bet užteks kalbų — einam prie darbų!

Šiandien visą savo dėmesį skirsime būdvardžiams ir mokysimės laipsniavimo. Laipsniavimo mums prireiks norint suformuluoti palyginimą ir išsakyti savo nuomonę ar norus, pavyzdžiui, perkant drabužius ar automobilį. Kadangi šiandien veiklos tikrai nepritrūksime, todėl praėjusios pamokos nekartosime, o iškart imsimės būdvardžių

Pirmiausiai pradėkime nuo to, ką jau mokame. Ar prisimenate, kaip sudaroma moteriškoji būdvardžių giminė? Taip. Prie vyriškosios formos pridedame raidę –e ir turime moteriškąją. Philippe, ar galėtum mums pateikti keletą pavyzdžių?

un pantalon vert
žalios kelnės
une robe verte
žalia suknelė

O ką darome, kai vyriškosios giminės būdvardis baigiasi raide –e? Teisingai. Visiškai nieko. Moteriškosios giminės forma bus tokia pati. Štai keletas pavyzdžių:

un costume rouge
raudonas kostiumas
une robe rouge
raudona suknelė

Ir paskutinis klausimas. Kaip sudaroma būdvardžių daugiskaita? Visiškai teisingai! Prie vienaskaitos formos pridedame raidę –s. Beje, tariame taip pat kaip ir vienaskaitoje, nes prancūzų kalboje raidė –s žodžio gale netariama. O tuo labai lengva įsitikinti. Paklausykime.

un manteau noir
juodas paltas
des manteaux noirs
juodi paltai

Dabar pasikalbėkime apie laipsniavimą. Galiu iškart pasakyti, kad būdvardžių laipsniavimas prancūzų kalboje yra labai paprastas dalykas. Išmoksti taisyklę ir viskas aišku.

Kaip ir lietuvių, prancūzų kalboje yra trys būdvardžių laipsniai: nelyginamasis, aukštesnysis ir aukščiausiasis.

Šiandien prisiminsime nelyginamąjį laipsnį, nes jį jau mokame, bei susipažinsime su aukštesniuoju. O aukščiausiąjį paliksime kitoms pamokoms.

Pradėkime nuo paties paprasčiausio.

1. Nelyginamasis laipsnis (pranc. positif).

Jau pats pavadinimas mums sako, kad nieko su niekuo nelyginame. Pavyzdžiui:

Paris est grand. - Paryžius yra didelis.

Ma veste est chaude. - Mano švarkas yra šiltas.

Quiz   


Pasitikrinkite žinias.
Testą galite kartoti tiek kartų, kiek tik pageidaujate.